• INNOWACJA PEDAGOGICZNA „KLASA W TERENIE”

• 28.05.2024 09:26
      • W roku szkolnym 2023/2024 w klasie III b była realizowana innowacja pedagogiczna „KLASA W TERENIE”.  Głównym założeniem innowacji pedagogicznej było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu.
      • Zachęcenie  uczniów do „opuszczenia” Sali lekcyjnej i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową angażującą różne zmysły. Innowacja wzbogaciła podejmowane działania pedagogiczne. Natomiast rozwiązania organizacyjne i działania wychowawcze innowacji pozytywnie wpłynęły na podniesienie jakości pracy szkoły.  Pozwoliła ona na rozwijanie u dzieci umiejętności kluczowych takich, jak: uczenie się w terenie, zapamiętywanie, poszukiwanie, kojarzenie, praktyczne działanie i rozwój wyobraźni. Działania objęte innowacją wplecione zostały w proces dydaktyczno-wychowawczy, stanowiąc jego wsparcie i bogacąc zajęcia o różnorakie formy zajęć w terenie dla uczniów klasy trzeciej. Były więc dla dzieci nie tylko przyjemnością i miłym spędzaniem czasu, ale przede wszystkim umożliwiały poznawanie i poszerzanie wiadomości. Różnorodność zabaw i zadań w terenie pozwoliło rozwijać treści nauczania, zainteresowania dzieci a w konsekwencji ułatwiło im przejście z I do II etapu kształcenia. Kontynuowaliśmy nawiązaną już wcześniej współpracę z Kołem Łowieckim „Jawornik” oraz Nadleśnictwem Lądek Zdrój (Śnieżnicki Park Krajobrazowy). W ramach realizacji innowacji  odbyły się  warsztaty edukacyjne w Radochowie.  Zwiedzili Jaskinię Radochowską.  Wzięliśmy udział w akcji wypuszczania bażantów wspólnie z Kołem Łowieckim „Jawornik” w rejonie gminy Złoty Stok. Również wzięliśmy udział w akcji sadzenie drzewek. W ramach Światowego Dnia Jeża, przeprowadziliśmy akcję wspierającą te małe ssaki. W ramach innowacji dzieci uczestniczyły w wycieczkach do ciekawych miejsc. Byliśmy w kinie w Kłodzku, wyjeżdżaliśmy na przedstawienia teatralne, zwiedziliśmy powiatowe miasto Ząbkowice Śl., zwiedziliśmy Muzeum Złotego Stoku,  w Minieurolandzie w Kłodzku wzięliśmy udział w grze terenowej poszukiwanie Elfich Sztabek Złota i odbyliśmy spotkanie ze zwierzętami (tukany, wiewiórki, flamingi i papugi). Z okazji Światowego Dnia Zdrowia udaliśmy się na wycieczkę do Pogotowia Ratunkowego w Ząbkowicach Śl. Uczniowie poznali specyfikę zawodu ratownika medycznego, mieli możliwość zwiedzenia budynku pogotowia.  Wiele godzin spędziliśmy na świeżym powietrzu, na wspólnych zabawach ruchowych. Podsumowaniem działań innowacyjnych było wręczenie   uczniom  DYPLOMÓW za udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Klasa w Terenie”.

Jolanta Kupczak